Kategoriler
BELGESEL

AVRUPADA

AVRUPADA BELGESELİ

İş Gücü Anlaşması sonucu, 1960’lı yılların başlarından itibaren Avrupa yollarına düşmek zorunda kalan Türklerin, ilk kuşaktan başlayarak yaşadıkları sıkıntılı sürece ve sonuçlarına ilişkin hazırlanan belgesel dizisi.

Avrupa'nın 21 ayrı ülkesinde, yerinde yapılan çekimlerle gerçekleştirilen belgesel, Balkanlardan Kuzey ve Doğu Avrupa içlerine kadar pek çok bölgede ve değişik konumlarda yaşayan Türkler hakkında, geleceğe aktarılacak hatıralarla dolu bir anlatıma sahip.

Ede Film Yapım yönetmenlerince TRT INT ve TRT TÜRK kanalları için üretilen dizi belgesel haftalık olarak yayınlandı.

Özgün yapım tasarımına sahip belgesel, TRT yapımları içinde ilk kez uygulanan, yapım konuklarının arasından seçilmiş kişilerin sunumuyla, aracısız, öznel durum anlatısı biçemiyle kurgulandı.

Yapım sürecinde, Balkanlar, Orta Avrupa, Batı Avrupa ve Kuzey Avrupa bölgelerinde yaşayan Türkler arasından yardımcı yönetmenlerin yer alması sağlandı.

“Anavatanından uzakta ama anavatanıyla birlikte yaşayan milyonlarca Türk’ten biriyim” ya da “Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türkçe konuşandan biriyim” sözleriyle başlayan yapım, 2009 ve 2010 yıllarında, haftalık olarak, Çarşamba günleri 21.30’da yayınlandı; Cuma günleri ise 13.30’da yinelendi.

44 Bölüm - 25'