Kategoriler
Genel

AVRUPADA – 1


Başlangıçta TRT INT ve sonrasında kısa süre TRT Türk için hazırlanan AVRUPA'DA, toplam 44 bölüm yayınlandı. İlk dönemi oluşturan on beş bölümde, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, İsviçre, Arnavutluk, Kosova ve Lihtenştayn bölgesinde yaşayan Türklerle görüşüldü.

LİMBURG (BELÇİKA)

Her meslekten insanımız bulunan Belçika’da, ilk neslimiz işçiydi ancak şu anda işverenlerimiz, mühendislerimiz, bankacılarımız, öğretmenlerimiz, doktorlarımız, çeşitli yerlerde yöneticilerimiz ve siyasetçilerimiz de ülkede boy göstermektedirler.

İnsanlarımız kendilerini Türk olarak gördüklerini söylüyorlar. Yani Belçikalı olduklarını kabul ediyorlar ama Türk adının da geçmesini istiyorlar. Bu yüzden kendilerine Belçikalı Türkler denmesinden daha çok hoşlandıklarını söylüyorlar.

HESSEN (ALMANYA)

AVRUPADA bu hafta Almanya’nın Hessen eyaletindeki Türklerin arasında.
Almanya’yı Ahmet Hamdi Tanpınar’la tanıştıran Macar Türkolog Beatriks Caner; taksicilik yapan Türk kadını Şengül Reyhan ve işletmeci Mahmut Nedim Öğütoğulları; İnternet üzerinden kitap ve CD satan, gönderdiği paketlerde müşterilerine Türk malı çikolata ve çay ikram etmeyi gelenek haline getiren Nazım Alemdar; ressam Ahmet Sinci; önyargıları yasayla kırmaya çalışan Avukat Yasemin Akgün ve Avukat Fatma Bostan; yabancı düşmanlığına karşı arkadaşlık hikâyesinin kahramanları Yunus Şan ve Klaus Mudra, AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

HHOLLANDA

AVRUPADA bu hafta Hollanda'da yaşayan Türklerin arasında.
Hollanda Göç Enstitüsü müdürü İnanç Kutluer; köprü nöbetçiliğinden yazarlığa uzanan yolda Flaman dilinde ve Türk duygularıyla romanlar yazan Sadık Yemni; Hollanda’da yaşadığı bölgede belediye başkan yardımcısı olmayı başaran Ordu doğumlu Hatice Can Ergin, Hollanda Türk toplumunun işçi hakları alanındaki temsilcisi Osman Elmacı; ilk gelenler ve torunlar; üç neslin bir arada olduğu Kaymaz ailesi; göçmen kavramı üzerine çalışmalar yapan Psikolog Murat Can; köylerinin adı Türkiye olduğu kendilerini Türkiye’nin fahri elçisi ilan eden Monikue Sturm ve eşi Cor Sturm AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

İSVİÇRE

AVRUPADA bu hafta İsviçre’de yaşayan Türklerin arasında.
1980'lerde İsviçre'ye işçi olarak giden ve oraya yerleşen Türkler, özlerini İsviçre Türkleri olarak tanımlıyor. İsviçre'deki Türkler, başkent Bern ile ülkenin en büyük kenti Zürih'te, ayrıca Basel ve St. Gallen'de yoğunlaşmışlardır. Ülkedekilerin Türklere bakışının eskiye göre çok değiştiğini söyleyen insanlarımız, uyum sıkıntısı çekmediklerini, aksine insanların Türk’tür diye artık kendilerine daha çok güvendiklerini söylüyorlar. Bir insanın yaşadığı ülkeye katkı sağlaması, aykırı davranmamasıyla birlikte tüm sıkıntıların çözüleceğini düşünüyorlar.

LİHTENŞTAYN

TRT yayınlarında yer almaktan duyduğu memnuniyeti içtenlikle söyleyen Lihtenştayn Başbakan Yardımcısı Klaus Tschütscher; Lihtenştayn Türk Birliği Başkanı Şahap ERKÖSEOĞLU; Yeşil Cami Derneği Başkanı Hüseyin ERİŞ ve imam hatibi Mehmet YILDIZ; küçük ülkede büyüyen Türk öğrenciler Banu TÜRKYILMAZ, Esra ERİŞ, Raziye KARAASLAN ve Veli ATSIZ; Okul Aile Birliği Başkanı Tamer UZ; Türk Kadınlar derneği Başkanı Rukiye ERİŞ ve yardımcısı Selma KAHVECİ; savaş sanatları dalında dünya şampiyonu Türk sporcu Metin KAYAR; Alplerin güzelliğini doya doya yaşamak için motorsiklet kulübü kuran Türkler, AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

TİROL (AVUSTURYA)

AVRUPADA bu hafta, Alplerin küçük ülkesi Avusturya’nın en büyük eyaleti Tirol’de yaşayan Türklerin arasında.
Anne-babaların çektiği sıkıntılar ve maruz kaldıkları ayrımcılığın Türk çocuklarının bilinç düzeyini artırdığı görüşünde birleşen öğrenci ve eğitimciler Orkun AKTUNA, Nilgün AKÇİÇEK, Ali SAÇLIER, Deniz SELÇUK ve Cemal BEYAZ; Tirol Eyaletinde yabancı kökenlilerin eğitim sorunlarını çözmekle sorumlu iki resmî uzmandan birisi olan Azade TUNCER; bankacı Erdem TALUY, sigortacı Nurdil KERTLİOĞLU, trafik zabıtası Melek EROL; mobilyacı Kemal ÖLMEZ ve belediye encümen üyesi Yavuzhan ÖZTÜRK, AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

STRAZBURG (FRANSA)

AVRUPADA bu hafta, Avrupa Birliğinin ikinci başkenti Strazburg’da. Fransadaki Türk işadamlarının birliği UNEFT başkanı Murat ERCAN; Yıllar sonra Türk hastalarının dertlerini Türkçe anlatıp, Türkçe derman dinlemelerine imkân sağlayan Fransa doğumlu ve eğitimli Türk doktorlar Ahmet ACER ve Münevver Duman AKKABAK; Fransa radyosunda Türkçe müzik yayınlayan Muammer YILMAZ; Ali GEDİKOĞLU; Strazburg Belediye Meclis Üyesi Şaban KİPER; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Naim KAVLAK ve memlekette ne varsa buraya getirdik diyen, Strazburg’ta Kayserideymiş gibi yaşamaya devam eden Türk ailesi AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

LİÜKSEMBURG

AVRUPADA bu hafta, paranın seyrine yön verenlerin önemsediği merkezlerden biri olan Lüksemburg’da.
Lüksemburg nüfusunun neredeyse tamamını oluşturan yabancılar arasında Türklerin özlenen değerine ulaştığı ülke. Bankacılıktan, servis işletmeciliğine, piyanistlikten ressamlığa kadar pek çok üst düzey görevi başarıyla yapan Lüksemburglu Türkler, Türklerin Avrupa’daki görünümlerine yaptıkları olumlu katkıyla herkesi onurlandırıyor. Arzu KIRTIL LORD, Yavuz Selim OCAKDAN, Çiğdem ERTAN, Mahmut AYRIÇ, Özlem OCAKDAN, İbrahim OCAK, Hakan ÖZÇOLAK, ve YORCU ailesi AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

KARADAĞ

AVRUPADA bu hafta, Karadağ’da. Karadağ, bir asıra varan ayrılıktan sonra Türk askerini görebilmek için gece gündüz nöbet tutan; kendilerinin yabancı ya da muhacir diye adlandırılmasını hakaret sayan; Müslümanların Elhamdülillah Türk’üm diyecek kadar kendilerini Türk olarak gördükleri ve Türkiye’siz bir anı dahi geçmeyen halkın vatanı.
Behlül KANAÇEVİÇ, Haris RAMOVİÇ, diş hekimi Necad DRESAVİÇ; Karadağ’daki en büyük toplu konut inşaatlarından birini yapan işadamı Bülent KALENDER; Türkçeyi televizyonda izlediği film ve müziklerden öğrenen Yakup SALİU AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

İŞKODRA (ARNAVUTLUK)

AVRUPADA bu hafta, Adriyatik denizi ile Balkan dağları arasında sıkışıp kalmış Arnavutluk’ta.
Türkçe’yi bir ana dilleri gibi konuşan Arnavut öğrenciler Mersela KAMİNA, Jesmina SYLJA, Ersida BURANİKİ; tarihçi, yazar İskender DRİÇİ; Kurşunlu Camisini kuşaklar boyu koruyan bir ailenin son temsilcisi Mithat MÜFTİA; Türkiye Almanya’ya yenilince ailece ağladık diyen Arnavut marangoz Muhammed Domi; Türkçe ve Türkiye sevgilerini açtıkları güzel sanatlar kurslarıyla besleyen öğretmenler Evans DRİŞTİ ve Elona SYTARİ; Arnavutluk’un en büyük kablo fabrikasını işleten İsmail Altay HALAZAOĞLU AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

NORVEÇ

AVRUPADA bu hafta, AB’ye katılmayı reddeden, zengin petrol ve gaz kaynaklarına sahip İskandinav ülkesi Norveç’te. Turizmci Ahmet DENİZCİ; Oslo Belediyesindeki tek Türk temsilci Mertefe BARTINLIOĞLU; Norveç’e gelen ilk kuşağın da okuyabileceğini ve toplum içinde saygın mevkilere gelebileceğini gösteren Doktor İbrahim ASIM; Sosyal Antropolog Sefa M. Yürükel; Türkiye’de iletişim okuyup Norveç’te ticaretle uğraşmak zorunda kalan Yalçın BÖCÜGÖZ; Norveç’e damat gelip, kasaplıktan tekstilciliğe kadar pek çok alanda faaliyet gösteren işletmeci Necdet KESKİN; AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

İSVEÇ

AVRUPADA bu hafta, İsveç Türkleri arasında. işadam Erol CORCMAZ; Belediye meclis üyesi Mustafa TÜMTÜRK; işletmeci Ayhan KORKMAZ; genç yaşta geldiği yabancı bir ülkede, yerel dili sonradan öğrenen ve İsveç milli meclisinde on yedi milletvekilinin sekreteri olmanın yanısıra Türk Tiyatro derneğinin başkanlığını da yapan Nurseher ASLAN; buranın denizi deniz gibi; gülü gül gibi kokmuyor, Türkiye başka diyerek vatan özlemini dillendiren Diyarbakırlı inşaat ustası Fırat ŞEKER; yabancı bir ülkede yaşamak başkasının evinde misafir olmaktan farksız ama artık anladık ki biz geriye dönemeyecek olan İsveçli Türkleriz diyen hemşire Meral KORKMAZ AVRUPADA’nın bu haftaki konukları.

MAKEDONYA

Makedonya’nın Manastır vilayetine bağlı Kocacık Köyü, Türkler açısından çok önemli ve tarihi değere sahip bir yerleşim yeridir. Türkler, Osmanlı zamanında bu bölgeye yerleşmeye başlamışlardır. Bu köy çevresinde çok büyük savaşlar yapılmış ve o zamanlar buranın adı Kocacenk olarak anılmış. Zamanla isim Kocacık olarak değişmiştir.

Ali Rıza Efendi’nin babası Kızıl Hafız Ahmet Efendi de bu köye göç etmiş Türklerdendir. Mustafa Kemal Atatürk’ün soy bağı ile bağlı olduğu Türkmen oymağı, bu önemli bölgeyi Türk Yurdu yapmıştır. Köyde üç yüze yakın Türk yaşamaktadır ve gereksinimlerinin karşılanabileceği camisinden, okuluna dek tüm yapılar bulunmaktadır.